Z čeho šije AČR?

Alp logoSPM logo

Napadlo mě napsat souhrnný článek o tom, jaké materiály použivají na svých výrobcích profesionálové, kteří šijí pro AČR. Konkrétně mám na mysli Alp a SPM. Vezmeme to pěkně popořadě.

1) Látka

Alp – Na všechny výrobky se používá Cordura v rip-stop úpravě. Tato látka se vyznačuje vysokou pevností a odolností vůči oděru a roztření, nepropouští vodu. Zároveň je ale také poměrně tenká a tím pádem lehká. Výrobce je jakási firma z Irska. Jméno výrobce Alp nechce prozradit a zároveň svojí látku vůbec neprodává případným zájemcům.

Barevné provedení je nejrozšířenější klasické vz.95. Dále Alp používal světlejší letní vzor, který je použit na IBV a viděl jsem v něm i pár tlumoků. Alp - vzory látkyJeště se můžete setkat s „experimentálním vz.95“, ve kterém Alp šil koncem roku 2005 a začátkem 2006. Liší se tím, že khaki barva je nahrazena borovicově zelenou. Tato úprava měla údajně zlepšit maskovací schopnosti vzoru, protože khaki je uměle vytvořený odstín, který se v přírodě normálně nevyskyteuje (stejně jako černá barva). Tato úprava byla prý provedena na žádost AČR, která si to ovšem později rozmyslela a tak se začalo šít opět z klasického vzoru.

Porovnán� Alp
Zde ještě přímé porovnání všech tří barevných provedení. Vlevo nahoře IBV sumka se světlým vzorem, dole sumka s klasickým vzorem (aktuálně používaným), vpravo nahoře vzor používaný na přelomu let 2005/06.

SPM – Tato společnost používá látku zvanou UHAS. Výrobcem je český SILK & PROGRESS. Existují dvě provedení. Dříve používaný klasický UHAS je dle mého názoru ve všech vlastnostech horší než alpácká cordura. Je těžší a méně odolný vůči opotřebení, oděru i vodě. Nyní ovšem SPM přechází na nový typ, dost podobný právě alpácké corduře. Provedení je rip-stop, látka je lehčí a více vydrží. Toto je pro SPM určitě krok vpřed. Tato látka se poprvé začala používat u série výrobků NPP a nyní se používá u všech nových modelů výstroje (např. SPM Batoh 40l). UHAS byl dříve volně k dostání v armyshopech i přímo od výrobce a šily z něj i některé další společnostu (např. Combat Shield). S příchodem nového typu látky bohužel SPM přešla na novou strategii a odebírá od výrobce veškerý UHAS (jak starý tak nový typ). V současné době tedy UHAS už pro vlastní potřebu neseženete. Co se barevného provedení týče tak SPM stále použí jeden odstín barev, který kopíruje klasický vz.95.

2) Spony

Alp – Zde není nic ponecháno náhodě. Používány jsou spony od leadera v oboru – ITW Nexus. Na většině výrobků nalezmene klasické civilní „fastexy“ z acetalu v černé barvě. Na novějších modelech batohů najdeme i nějaké ty specialitky. 🙂 Alp QR sponyZačal bych u rychloodhazovací spony na batohu TL98. Osobně s ní nemám žádnou zkušenost, ale konstrukčně je velmi zajímavá a jednoduchá (což myslím jako kompliment). Výrobce mi není známý, pokud vím ITW žádnou takovou sponu nevyrábí, ITW Blast Bucklemožná je to vlastní konstrukce Alpu, ale to je jen má spekulace. Další pěkná věcička, kterou jsem viděl nedávno na batohu pro zdravotníka SOG, je spona z řady ITW military product. Konkrétně byla na bederáku a jednalo se o GT Blast Buckle, barva byla nejspíš foliage green. Škoda že Alp nevybavuje podobnými sponami i normální batohy. Vím, že by to o něco zvedlo náklady, ale určitě by to bylo vhodnější. 😉 Poslední věc, která stojí za zmínku je věcička, kterou Alp nazývá „Spring Lock“. Jedná se o zajímavý rychlouzávěr na zásobníkové sumky. Principiálně je to kovový hák, který je zevnitř připevněný v sumce na gumičce. V zavřené poloze je tento hák zaklesnutý do popruhu na těle sumky a brání otevření víka. Ačkoliv by se mohlo zdát, že je to výtvor Alpu, ve skutečnosti tento systém pochází ze Švédska.

SPM – Tady je situace poněkud komplikovanější. SPMko totiž používá nebo používalo YKK dvojzubecspony hned od čtyř výrobců! Jedná se o české spony od Plasty Jablonec, dále japonské YKK (YKK je známá spíše jako výrobceYKK rychlospona vysoce kvalitních zipů) a americké ITW Nexus a ACW (American Cord and Webbing). Vezmeme to pěkně popořadě. Spony od „Plastů“ jsou třeba na SPM Batohu 20l nebo na MNS bojovém opasku (ten velký dvojzubec). Olivové dvojzubce a „rychlospony“ od YKK se používaly jako standartní na všech produktech řady MNS. Inovace přišla s řadou produktů NPP, kde SPM začalo používat trojzubce od pro mě do té doby neznáme firmy ACW. Jedná se o sprostý obšleh military fastexů od ITW Nexusu, dokonce jsou navzájem kompatibilní. Proč SPM nesáhlo rovnou po sponách od ITW je mi záhadou, ale zřejmě v tom hrály roli náklady. 🙂 Nicméně i tak najdete na některých produktech originální spony od ITW, například již zmíněnou Center Blast Buckle. Trošku mi přijde, že tady bylo poněkud šlápnuto vedle a SPM bude dříve či později litovat, že používá tolik druhů a značek spon, které jsou ve většině případů nekompatibilní.

3) Popruhy

Informace níže uvedené jsou myšlené na standartní a na výstroji nejvíce používané 1 inch (2,5cm) široké popruhy.

Alp – Zde vám toho moc nepovím. Snad jen že se jedná o olivové popruhy, spíše měkčí. Výrobce netuším. Pokud víte víc, neváhejte a napiště to prosím do komentářů. 🙂

SPM -Zde „pro změnu“ máme dva typy. Oba jsou olivové a výrobce je dle mého YKK (ale nejsem si jistý). První typ najdete na řadě MNS, druhý s poněkud jemnější strukturou na řadě NPP (je vůbec něco co na řadě NPP zůstalo nezměněné? 🙂 )

4) Lemovky

Alp – Opět detaily ani výrobce bohužel neznám. Říct snad mohu jen že na starších výrobcích se setkáte s černou lemovkou, na novějších s olivovou.

SPM – Jedna z mála věcí, která se u SPM na nových výrobcích nezměnila. Je to docela specifická lemovka s výraznou vroubkovanou strukturou. Barva je khaki, ovšem podle dopajícího světla se jeví buď jako olivově zelená nebo hnědá. Standartní šíře je 22mm a výrobcem je společnost STAP Vilémov. Dle mých informací se dá zakoupit přímo u výrobce (pokud ovšem je na skladě). Jinak je minimální možství pro zadání do výroby 1000 metrů. 😀

5) Zipy, suché zipy, nitě, gumy

Alp – Netuším. 🙂

SPM – Zipy co jsem viděl jsou povětšinou YKK (nic lepšího není). U ostatního bohužel nevím.

– – – – – – – – – – – – – – –

Pokud jste v článku nalezli nějaké nesrovnalosti nebo máte doplňující informace, budu velmi rád, když se o ně podělíte v komentářích. 🙂

Reklamy

7 Responses to Z čeho šije AČR?

 1. Mazy napsal:

  Zdravím. Pěkně zvolené téma i pěkně zpracované. Jen tak dál.

 2. Mazda napsal:

  tak přátelé: ke Corduře: ano, je z Irska. jméno výrobce není tajeno, jen se s ním firma nechlubí.
  pokud si dáte práci, tak zjistíte, kolik výrobců tohoto materiálu v Evropě je a kolik jich je z Irska.
  prozradím, že Invista to ale není ;o)
  dále, popruhy: jsou užity popruhy od španělské firmy Ponsa.
  lemovky dodává tuším fa. Mouka.
  tak zvanané stuhové uzávěry (suché zipy) jsou od fa. koh-i-noor, stejně jako druky.
  zipy jsou z fabriky, kde se dělají zipy YKK, jen prostě nemají cejch této značky (a jsou tedy prostě levnější)
  nitě ALP jsou značky Synton.

  k „experimentálnímu vzoru“ (doufám že to tam někdo upraví) – vzor NENÍ EXPERIMENTÁLNÍ! je vytvořen na základě ČOS (český obraný standart) který přesně vymezuje parametry užitého maskovacího vzoru. číslo ČOSu bohužel z hlavy nedám :o(
  nicméně tento vzor byl oficiálně zaveden. druhá věc je ta, že, z důvodů různých pák uvnitř resortu obrany, resp. AČR byla pozastavena platnost tohoto ČOS – ke škodě celého resortu.
  tento nový vzor byl hodnocen v rámci NATO jako jeden z nejlepších.
  starý vzor pochází svými specifikacemi cca. z roku 1982.

  k porovnání materiálů: dle technických specifikací je UHAS v parametrech pevnosti po útku a po osnově pevnější než verze cordury užitá ALPem. ovšem to vše za cenu skoro dvojnásobné váhy a výrazně nižší odolnosti vůči oděru.

  k rip-stop UHAS – nejsem si jist, zda bylo užití této mřížky vhodné vzhledem ke způsobu tkaní tohoto materiálu. ovšem toho je (narozdíl od všeho odstatního ! ! ! ) pouze můj subjektivní dojem.

  jinak k fastexům u SPM: jediný produkt, na kterém jsem kdy potkal fastex od fa. ITW je batoh 65l k NPP 2006. jedná se o sponu na bederáku.
  jinak se na NPP užívají fastexy jiné značky než je ITW.
  ale jméno mi vypadlo a nejsem schopen to na netu najít :o(
  ale vím, že ta firma je od někud z Asie.

 3. atcgear napsal:

  Mazda: díky za užitečné info 🙂 to s tím vzorem vím, jen mě nenadlo žádné lepší značení pro něj, opravím to. Ty fastexy na NPP jsou značky ACW (American Cord and Webbing), že je vyrábějí v Asii je možné, ale firma jako taková má sídlo ve Státech :-).

 4. Pepa napsal:

  Jaký je oficiální název rychlospon YKK? Asi jsem špatně hledal, ale v jejich katalogu jsem je nenašel. Prakticky ty samé jsou například na výstroji holandské armády, ale je tam značka P a T spojené jakoby do V (představte si písmenko V, levé rameno je P a pravé T). Potřeboval bych několik kusů.

 5. Pepa napsal:

  Ekvivalent „rychlospon“ YKK od firmy ITW Nexus se jmenuje S-58 ammo pouch, v ČR jej nikdo na výrobky nepoužívá.

 6. Peto napsal:

  takze ludia co odporucate ??? ALP alebo SPM ryd by som nakupil ale neviem od koho SPM sa mi zda lacnejsi mno ale ta kvalita ???

 7. Honza napsal:

  chtěl bych si nechat ušít nějaké bundy. A jako materiál chci použít corduru. Líbí se mi motiv Estonska: ESTDCU, Nevíte, na koho se obrátit ve věci kvalitní látky x potisku?
  Děkuji za případné reakce
  Honza

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: